Вршац: Део заштићеног дрвореда дудова изгорео у пожару услед паљења њиве

На путу Избиште–Уљма код Вршца, због паљења њиве изгорео је део дрвореда дудова, који су 50 година под заштитом. Због угрожености дрвореда, еколошка удружења из Вршца су прошлог месеца упутила иницијативу да Покрајински завод за заштиту природе спроведе хитне мере.

Сваког лета и јесени широм Војводине горе њиве на којима ратари спаљују жетвене остатке. Ова суманута пракса је незаконита и кажњива, погубна по квалитет земљишта и живи свет, опасна за саобраћај, али је раширена, траје годинама и тешко јој је стати на пут. Посебна штета је када у паљевинама страдају заштићена подручја природе.

Пре неколико дана, у пожару који се проширио са њиве у непосредној близини, страдао је део дрвореда дудова на путу Избиште–Уљма код Вршца. Ватра је захватила дужину од око 300 метара, потпуно уништила три, а значајно оштетила око 15 стабала.

Дрворед је део природног споменика „Дрворед дудова на путу Вршац–Стража, Загајица–Избиште и Избиште–Уљма“, који је Општина Вршац заштитила 1974. године. Њихова старост се процењује на око 200 година, а засађени су због свилених буба, које су Вршчани гајили од половине 18. века. Поред историјског, дудови имају и еколошки значај, као једино уточиште за птице и друге животиње међу пространим ораницама, те имају вредност локалног идентитета, јер оплемењују једнолични банатски крајолик.

Оштећење заштићеног природног добра је кривично дело против животне средине, за које је запрећена затворска казна. Спаљивање жетвених остатака је прекршај за који је прописана новчана казна до милион динара, као и добијање пасивног статуса пољопривредног газдинства. Очигледно је да ови ризици ратаре не узбуђују, јер вероватно нико никада није кажњен ни по једној основи.

Дрворед дудова код Вршца дели судбину значајног броја заштићених подручја природе, нарочито оних које су прогласиле општине и градови. Након проглашења, готово ништа од заштите није спроведено. За управљача је одређено предузеће „Војводинапут“ из Панчева, које нема капацитете да води рачуна о заштити природе, док Град Вршац не финансира мере заштите. Опстанку дудова прети и дугогодишња идеја градских власти да се посеку, због евентуалних проширења путева и наводног угрожавања саобраћаја. Нарочито је дрворед према Белој Цркви осакаћен одсецањем читавих крошњи, иако је, по одлуци о заштити, забрањено орезивање и сеча грана. На страну то што ова застарела метода угрожава виталност стабала и знатно им скраћује животни век. И поред свега, дудови су преживели, чак се нису значајно проредили.

Како би се дудови сачували, неколико еколошких удружења грађана из Вршца је у августу ове године упутило иницијативу Покрајинском заводу за заштиту природе за спровођењем хитних мера. Недавни пожар показао је да је забринутост оправдана, те сада јавно тражимо да Покрајински завод спроведе следеће мере:

  • Да спроведе стручни надзор и утврди околности недавног пожара, као и да се у сарадњи са другим државним органима поведе поступак против починилаца.
  • Да преложи хитну меру промене управљача, на основу које би Град Вршац изменио постојећу одлуку о заштити и поверио управљање другом управљачу. То може бити ЈКП „Други октобар“, које је већ управљач у више подручја.
  • Да се у програм рада Завода за 2025. годину уврсти ревизија заштите за Природни споменик „Дрворед дудова“ у целини. Средњорочним програмом заштите (2021–2030), планирано је да Завод ову ревизију уради у периоду 2028–2029, али само за дрворед на путу Избиште – Уљма. Због степена угрожености, сматрамо да поступак ревизије треба одмах покренути, за сва три дрвореда, како за наведени, тако и за дрворед на путу Вршац – Стража. Студија би била основа за попис и опис здравственог стања свих стабала, као и за предлог мера за очување и постепену обнову дрвореда.

Допашће вам се и...